Předsevzetí ve třech krocích aneb Jak udělat z přání výsledky (4. část: Význam změny)

23.01.2019

Minule jsme načli kapitolu chtění a ukázali si, jak tuto zásobárnu energie krmit sprostřednictvím smyslů. Máme ale ještě jeden, dlouhodobější zdroj paliva pro naše chtění. 


Význam změny 

Tímto druhým pokrmem pro chtění, je smyslNaše životní energie a dlouhodobá schopnost dosahovat změn nebo výkonů je živena tím, že tyto věci pro nás mají velký význam. Je proto užitečné uvědomit si, jak a v čem, je to co si přeji a chci, důležité pro můj život.

Mám pro vás cvičení. Vezměte si papír a napište si, co všechno se změní k lepšímu, když svého cíle dosáhnete, a to v těchto oblastech

  • zdraví
  • vztahů
  • seberealizace
  • financí 
  • zábavy. 

Nebuďte ale obecní a banální. To už víme, že mozek moc nezajímá. Buďte co nejšťavnatější a nejkonkrétnější. Napište u každé oblasti alespoň 5 praktických pozitivních důsledků, které vaše předsevzetí ve vašem životě způsobí.

Prozkoumejte a připomínejte si PROČ

Spousta lidí se snaží něco změnit, ale mají jen povrchní představu o tom, proč vlastně. Zastavte se a upřímně si odpovězte na otázku: Proč bych měl tohle a tohle chtít dělat? Bude mě to stát úsilí, proč bych do toho měl jít? V čem mi to bude stát za to?

Nejde nám o to, abyste se vyhnuli změně. Ale abyste našli zdroj energie na chvíle, kdy se vám nebude chtít, kdy budete pochybovat, a kdy výsledky nebudou odpovídat vašemu snažení. Protože to v procesu změny nastává - vždy a všem. Aby vám smysl vašeho konání dodával soustavně energii, musí být pro vás velmi blízký, podstatný a praktický, tedy konkrétní. To, že je něco přece zdravé, že by to bylo obecně lepší, že by se to tak mělo dělat - to váš mozek prostě nezajímá.


Domyslete příběh změny

Udělejte z Vašeho přání velký příběh, který se rozvětví a zakoření v celé šířce vašeho. Představte si, že to, o co se teď snažíte, není jen tak. Je to drama. Je to napínavé, jde o hodně. Uvědomte si, že jde o život. O váš život. O to jak bude vyadat. O ten jediný, který máte. I malinké drobnosti vašeho způsobu žití definují, kým jste. I ta nejmenší rozhodnutí vás restartují jako novou osobu. Jsou to každodenní malé aktualizace, které nemůžete zablokovat. Každá volba (i volba nezvolit nic, nebo zvolit totéž) je rozcestí, na kterém se rozhodujete kým budete. Pokud se stále rozhodujete stejně, zůstanete stejní a budete mít i tytéž výsledky.

Čím více pozitivních, konkrétních a pro vás podstatných dopadů nové změny ve svém každodenním životě najdete, tím větší, hlubší a odolnější bude vaše motivace a energie. Čím více si například uvědomíte, že ve vašem každodenním rozhodování, zda vyběhnout na denní porci kondice či nevyběhnout, se odehrává drama proměny mezi člověkem líným a člověkem sebevědomým, tím méně síly budou mít přechodné okolnosti jako nechuť, mokro a včerejší večírek.

Pravidelně si odpovídejte na otázku "Proč to vlastně dělám?" a tím budete živit vaše chtění a cítit energii i tam, kde to jiní vzdají.

V další části článku přejdeme k poslednímu kroku - k posilování VŮLE.