Předsevzetí ve třech krocích aneb Jak udělat z přání výsledky (6. část - Nástroje vůle)
V minulých dílech jsme dospěli až k tématu vůle jako zaměřené pozornosti na to, jaké možnosti máme k naplnění našeho cíle. Také jsme si řeklli, jak je důležité rozhodovat se vědomě. V posledním díle našeho miniseriálu se podíváme, jaké nástroje můžeme pro podporu své vůle použít. Pro zvýšení vědomého života je to především všímavost, pro sílu pokračovat navzdory překážkám je to schopnost nebrat chyby jako selhání.
Všímavost
U zaměřování pozornosti vůlí je užitečná psychická funkce, které říkáme Všímavost (anglicky mindfullness). Tu je potřeba se naučit a trénovat, ale všichni k ní máme větší či menší předpoklady. Jedná se o schopnost vědomě se soustředit na věci, které jindy děláme nevědomky a intenzivně je prožívat. Všímavost nám dělá život bohatým, plným, barevným a šťavnatým. Přináší silné smyslové zážitky a pomáhá nám zpomalit v uchvátaném životním stylu. Vnáší vědomé zkoumání do míst, kde dosud vládlo podvědomí. Pokud o ní budeme mluvit v metafoře reflektoru, pak všímavost pomáhá zintenzivnit světlo, kterým život zkoumáme. Všímavost je jeden ze základních nástrojů pro psychoterapii, osobní rozvoj a duševní hygienu. Podrobně se jí budu věnovat v samostatném blogu, ale už nyní vám prozradím pár tipů, jak ji použít pro posílení vaší vůle.
Jak na to?
- Pozorujte
samozřejmosti, jako by to
bylo poprvé, co je vidíte. Všimněte si, že dýcháte. Jak to
děláte? Všimněte si, jak vaše tělo umí chodit. A pak si
všimněte, jaké myšlenky si zvykly běhat vám hlavou
a ovlivňovat vaše rozhodování, aniž by se ptaly, jestli je to
pro vás stále OK. Napište je.
- Občas
během dne zpomalte. Všimněte si, jak se věci dějí.
Jako
byste seldovali film a u toho otáčeli knoflíkem rychlosti a
zpomalovali svůj život. Nyní můžete věnovat pozornost každému
detailu. Co následuje po čem?
Co je příčinou čeho? Jak se to právě nyní stalo? A
buďte režisérem, pozvěte na scénu vůli,
aby změnila průběh tohoto filmu a udělala v maličkém detailu
něco jinak. A pak to zase pusťte na plnou rychlost. Držet
všímavost delší dobu je velmi energeticky náročné a,
přiznejme si, taky docela nepraktické. Mohlo by vás přejet něco,
co nemělo zpomalenou rychlost jako vy.
- Naučte
se meditovat. Po svém.
Nemusíte u toho zrovna sedět v lotosu u zenového jezírka. Dejte
si každý den 15 minut, kdy se postaráte, že vás nic nebude
rušit. Sedněte nebo lehněte si na místo, kde je vám dobře.
Zavřete oči. Dýchejte. Buďte jako kytka. Prostě si všimněte,
že existujete, rostete, vyvíjíte se. A začnětě pozorovat,
jakým směrem se vyvíjíte,
kým jste a jak se to děje, že jste právě takoví. Jaká
rozhodnutí vás přivedly tam, kde v životě jste? Jaká
rozhodnutí vás odtud vyvedou, pokud tu už déle být nechcete?
Buďte 15 minut denně
naplno s jediným člověkem, o kterém 100% víte, že budete celý
život. Se sebou.
Všímavost
vám pomůže rozpoznat malé detaily vašeho života, které ale
mají zásadní význam na celkový obraz. Pomůže vám vytipovat
oblasti, ve kterých napřete svou vůli a budete se soustředit na
to, jakou změnu chcete udělat.
Chyba není selhání
V souvislosti s vůlí je potřeba promluvit také o schopnosti vyhnout se selhání. Tím ale vůbec nemyslím, že nebudete dělat chyby! Budete a to je správně. Chyba není selhání, chyba je důkaz, že postupujeme vpřed do nového území. Chyba není známkou neschopnosti, ale informací o nových výzvách. Silnou vůli nemá ten, který nechybuje, ale ten, který se chybmi učí a nevzdává se.
Čeština je krásná. Ve slově selhání můžeme ucítit dvě slova: lehnout si a lhát si. Vůle je tu od toho, aby když zakopnete, abyste si nelehli a nevzdali to, ale zvedli se, podívali se na to, co přišlo do cesty a zařídili se podle toho. Vůli máte od toho, abyste se nevymlouvali na kámen, blbou cestu, lepší obuv jiných lidí, počasí a že vám není od narození dáno. Tím si lžete. Vůle vám pomůže přijmout a unést zodpovědnost, že je to jen o vás. Ale je to pozitivní zpráva: pokud to nevzdáte a pokud se nevymlouváte, nemůžete vlastně selhat! Selhání se vyhnete tak, že přijmete chyby jako naprosto přirozené a normální milníky na vaší cestě. Nebudete před nimi ani prchat, ani se za ně mrskat.
Stará moudrost říká, že za chyby se platí. Ano. Staré moudrosti jsou tu stále s námi, protože mají prostě pravdu. Za chyby opravdu platíme, někdy draze. Tak jako platíme za všechno, co pro život potřebujeme, co chceme a co má cenu. Platíme za ně energií, která nás vede k dalšímu rozvoji. Za chyby platíme, protože mají hodnotu. A potřebujeme je. Taky se totiž říká: Co, je zadarmo, za nic nestojí.
Věřím, že Vám byl tento malý seriál užitečný a pomohl vám lépe se zorientovat, jak to udělat, aby vaše předsevzetí vedly k jiným výsledkům. V dalších článcích se budu podrobněji věnovat práci s cíli, překonávání strachu nebo nácviku všímavosti a jejímu významu ve více oblastech života. Proto si nezapoměňte zapnout odběr. ;)
Štěstí přichází tam, kde je cíl a snaha!
Přeji
hodně štěstí v nalnění Vašich předsevzetí!